Skip to content

Polityka informowania o prywatności zmieniona przez Google

Sklep Google Play z oprogramowaniem na Androida ogłosił, że wprowadzi pewne zmiany w sposobie informowania użytkowników o prywatności. Google Play nie będzie już dostarczać żadnych informacji o uprawnieniach do prywatności, ani prosić o zgodę na dostęp do danych osobowych użytkownika, w imieniu poszczególnych aplikacji. Zamiast tego, odpowiedzialność za informowanie użytkowników o tych rzeczach spadnie całkowicie na dostawców oprogramowania.

Zmiany te nie są korzystne dla użytkowników. Przenosząc tę odpowiedzialność z Google Play na poszczególnych twórców aplikacji, firma usunęła warstwę nadzoru, która mogła pomóc w ochronie konsumentów przed złośliwymi aplikacjami. Ten ruch zapobiega również Google Play z możliwością wskazania, kiedy aplikacja prosi o więcej niż potrzebuje lub w inny sposób narusza prywatność użytkownika.

Google Play wymaga, aby wszystkie aplikacje zgłaszały, w jaki sposób wpływają na prywatność użytkowników. Zmienia się sposób, w jaki operatorzy Androida udostępniają te informacje. Do tej pory można było to zaobserwować między innymi w sekcji uprawnień dostępu do danych telefonu żądanych przez programy zainstalowane na naszych smartfonach. Informacje te mają charakter obiektywny i techniczny, dzięki czemu można np. dowiedzieć się, jaki program chce uzyskać dostęp do kamery, wiadomości SMS, dzienniki połączeń czy odczytać dane skrzynki adresowej na urządzeniu.

Część aplikacji dotycząca bezpieczeństwa danych nadal musi być obowiązkowa — ale teraz twórcy oprogramowania zdecydują, jakie informacje zostaną w niej zawarte i jak dużą przejrzystość zachowają dla użytkowników. Potencjalnie wydawcy aplikacji mają więc wiele możliwości okłamywania instalatorów aplikacji na temat tego, w jaki sposób obchodzą się z ich danymi.

Google obroniło swoje zmiany, a firma uniemożliwi im aktualizację oprogramowania. Firma zapowiedziała również, że podejmie „działania” wobec firm, których deklarowane informacje są niezgodne ze stanem faktycznym stosowanych w aplikacji praktyk ochrony danych.

3 komentarze

 1. Adam
  5 sierpnia 2022 @ 11:27

  Niestety ta zmiana wprowadzona przez Google nie jest na wysokim poziomie, ale napawa optymizmem obsługa w https://numertelefonu.info.pl/numer-play-play24/ polecam ją stoi na wysokim poziomie.

 2. Marta
  5 sierpnia 2022 @ 11:28

  Zmiana ta nie jest na wysokim poziomie. No cóż, przykro, że sklep Google się nie postarał:(

 3. Remigiusz
  5 sierpnia 2022 @ 11:30

  Powiem Wam, że zachęcające jest to, że Google zdecydowało się na wprowadzenie tej zmiany we wszystkich obszarach swojej usługi, ponieważ pokazuje to jego zaangażowanie w zapewnienie użytkownikom jak najlepszego doświadczenia.

  Drugim powodem jest to, że zmiana ta została wprowadzona na wysokim poziomie, co oznacza, że została wdrożona na całym obszarze i nie jest specyficzna dla żadnej jednej branży lub obszaru zainteresowania. Jakże zachęcające jest to, że Google zdecydował się na wdrożenie tej zmiany we wszystkich obszarach swojej usługi, ponieważ pokazuje swoje zaangażowanie w zapewnienie użytkownikom jak najlepszego doświadczenia.

Dodaj komentarz