Skip to content

Na Okęciu wciąż trzy razy droższa woda niż gdzie indziej

Władze Nowego Jorku i New Jersey ogłosiły nowe limity cenowe na usługi gastronomiczne na wszystkich trzech lotniskach w odpowiedzi na obawy, że koncesjonariusze wydają za dużo pieniędzy na jedzenie.

Nowa polityka ograniczy ceny koncesji do regularnej ceny produktu poza lotniskiem i powiększy ją o maksymalną dopłatę w wysokości 10 procent. Dopłata ma zrekompensować fakt, że lokale na lotnisku ponoszą wyższe koszty niż lokale gastronomiczne poza lotniskiem.

Latem ubiegłego roku jeden z pasażerów lotniska skarżył się w mediach społecznościowych, że cena za jedno piwo w Terminalu C na lotnisku La Guardia wynosiła aż 27 dolarów. Agencja, która badała sprawę, stwierdziła, że “niektóre ceny piwa zawierały błędnie dodaną dopłatę do ceny podstawowej”. Urzędnicy nie poprzestali na tym – zobowiązali koncesjonariusza do zwrotu pieniędzy wszystkim klientom, którzy w przeszłości zapłacili za piwo zbyt dużo.

Porównaliśmy ceny podstawowych produktów (woda, kawa, kanapki) w sklepach stołecznego portu i poza nim.

Wyniki były porażające: ceny produktów na Lotnisku Chopina są znacznie wyższe niż poza nim.

Pasażerowie skarżą się w komentarzach pod artykułami na ceny produktów w lotniskowych sklepach. Dzielą się poradami, jak zaoszczędzić np. na wodzie – wystarczy wziąć bidon lub pustą butelkę i napełnić ją wodą ze specjalnego źródła. McDonald’s sprzedaje średnie frytki za prawie 12 zł, a cappuccino po 16 zł. Czyli około 20 procent drożej niż w innych miejscach – napisał do nas czytelnik, który podróżował z żoną i dzieckiem w pierwszej połowie maja. Ostatecznie na Lotnisko Chopina pojechaliśmy na własną rękę. Nie trzeba było się zbytnio rozglądać – wysokie ceny na lotnisku, znacznie wyższe niż poza nim, uderzają same w sobie.

Największe polskie lotnisko, warszawski Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina, nie ma odgórnie ustalonych cen żywności. Z jednym wyjątkiem: wymagają od pasażerów możliwości zakupu butelki wody w cenie ok. 1 euro, czyli ok. 4,50.

“Nie mamy wpływu na ceny ustalane przez naszych najemców z jednym wyjątkiem – zgodnie z naszymi umowami pasażerowie muszą mieć możliwość zakupu butelki wody w cenie ok. 1 euro, czyli ok. 4,50” – mówi Piotr Rudzki z biura prasowego PPL.

Jak przypomina lotnisko Chopina informacja, filtrowana woda pitna dostępna jest również za darmo przy źródełkach zlokalizowanych w budynku terminala.

Zarządca lotniska stara się, aby oferta na Lotnisku Chopina była jak najszersza – od automatów, sklepów, restauracji szybkiej obsługi i kawiarni, po bardziej ekskluzywne restauracje.

3 komentarze

 1. Jarek
  5 lipca 2022 @ 13:31

  Powiem Wam, że to straszne, że na tym Okęciu trzeba płacić tak wysokie ceny za wodę, myślałam, że to lotnisko jest super, a tu niemiłe zaskoczenie.

  Ceny są nie tylko wysokie ale i absurdalne, są tak drogie że aż niewiarygodne!

 2. Karol
  5 lipca 2022 @ 13:32

  Jestem osobą często podróżującą i wiem ile mogę wydać na jedzenie i napoje podczas podróży, więc dlatego zaskoczyła mnie cena zwykłej wody.

  Nigdy nie zapłaciłem tyle za wodę butelkowaną na żadnym innym lotnisku na świecie.

 3. Ela
  5 lipca 2022 @ 13:32

  Byłem w szoku, że woda jest tu tak droga! Nie miałem pojęcia, że koszt tego surowca będzie tak wysoki.

Dodaj komentarz