Skip to content

Jak zbudować nowoczesne miasto współpracując z lokalnym biznesem?

Miasto Katowice położone jest w sercu Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, który jest jednym z największych obszarów przemysłowych w Polsce. Miasto jest wysoko rozwiniętym ośrodkiem miejskim, doskonale skomunikowanym z innymi miastami w Polsce i Europie.

Lokalna gospodarka oparta jest na przemyśle wytwórczym i usługach. Katowice dysponują szeroką bazą pracowników, w tym wysoko wykwalifikowanych specjalistów, w tym z zakresu nowych technologii. Jest tu wiele przestrzeni pod inwestycje i duży wybór różnych kategorii powierzchni biurowych, magazynowych czy produkcyjnych.

Władze lokalne są przyjazne dla biznesu, a na terenie miasta funkcjonuje specjalna strefa ekonomiczna obejmująca całe województwo śląskie i część opolskiego.

Katowice to biznesowa stolica tej części Polski, z ogromnymi ambicjami na więcej. Jest przykładem miasta, jak przekształcić tradycyjny region przemysłowy w centrum zaawansowanych technologii i światowej klasy usług biznesowych.

Miasto oferuje swoim mieszkańcom i gościom najlepszą możliwą jakość życia, wyjątkowe wydarzenia kulturalne, wspaniałe obiekty sportowe i wiele innych korzyści.

Skojarzenie Katowic z przemysłem i kopalniami nie jest już aktualne. To prawda, że nadal działa tu wiele firm produkcyjnych, na przykład w branży motoryzacyjnej. Prawdą jest też, że swoje siedziby mają tu największe spółki węglowe. Jednocześnie miasto systematycznie zmienia swój wizerunek – stare tereny pogórnicze przekształcają się w nowoczesne dzielnice, powstają nowe, a stare tereny zielone są rewitalizowane.

Niewątpliwie do tego sukcesu przyczynia się Urząd Miasta Katowice i jego Wydział Obsługi Inwestorów, który aktywnie wspiera każdego przedsiębiorcę od samego początku jego inwestycji. Dotyczy to nie tylko dużych korporacji, ale także małych i średnich firm. Wspierane są również nowe inicjatywy typu start-up, działa Miejski Inkubator Przedsiębiorczości Rawa.ink wspierający rozwój innowacyjnych przedsiębiorców.

W ostatnich latach Katowice przeszły transformację z miasta postindustrialnego w nowoczesną metropolię. Stało się tak dzięki wsparciu nowoczesnych przedsiębiorstw, które przyczyniły się do rewitalizacji tego obszaru. Dziś katowicka Strefa Kultury jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Polsce. Działa tam Międzynarodowe Centrum Kongresowe, a także Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i Muzeum Śląskie.

Symbolem tej zmiany jest katowicka Strefa Kultury, zrewitalizowany obszar dawnej kopalni Katowice. Dziś można tam zwiedzić i zobaczyć to, co czyni to miejsce tak wyjątkowym: podziemne jezioro wypełnione wodą ze starej studni, plenerowy ogród rzeźb, kino pokazujące filmy o artystach, którzy mieszkali w Katowicach i wiele innych atrakcji!

3 komentarze

 1. Zorian
  7 lipca 2022 @ 15:32

  Jako mieszkaniec Katowic jestem dumny, że mieszkam w tak prężnie rozwijającym się mieście. Infrastruktura, która jest tworzona na rzecz biznesu i lokalnej społeczności jest naprawdę imponująca. Władze również wykonują niesamowitą pracę, co znajduje odzwierciedlenie w sposobie, w jaki traktują ludzi, którzy tu mieszkają. Tak trzymać!

 2. Marcin
  7 lipca 2022 @ 15:33

  Jestem dumny z tego, że jestem mieszkańcem Katowic. Miasto szybko się rozwija, zarówno pod względem liczby osób, które tu mieszkają, jak i liczby firm, które decydują się na przeniesienie na ten teren. W szybkim tempie rozbudowywana jest również infrastruktura. Władze lokalne ciężko pracują, aby upewnić się, że miasto pozostaje na dobrej drodze, z planami budowy nowych dróg, mostów i budynków w ciągu najbliższych 10 lat.

 3. Ela
  7 lipca 2022 @ 15:35

  Samorząd ciężko pracuje nad poprawą infrastruktury miasta i stworzeniem możliwości rozwoju przedsiębiorstw.

  Można na Was liczyć dziękuję!

Dodaj komentarz